زنان موفق چه خصوصیات مشترکی دارند؟

چه خصوصیت مشترکی در زنان موفق وجود دارد که آنها را از بقیه متمایز می‌کند؟ شاید به دنبال شنیدن این هستید که در ادامه تعدادی از مهارت‌های چندگانه جادویی را برای شما عنوان کنم. شاید فکر می‌کنید استعداد‌های خارق‌العاده یا داشتن یک زوج عالی باعث موفقیت آنها می‌شود. جدای اینکه ممکن است هر فردی این ویژگی‌ها یا امکانات را داشته باشد، خصوصیت مشترکی که در میان زنان موفق در دنیای کسب‌وکار یافت می‌شود این است که نمی‌گذارند صرفا زن بودن آنها را از صحنه رقابت کنار بزند.

در حال حاضر تنها چهار درصد از مدیران اجرایی ۵۰۰ شرکت برتر جهان را زنان به خود اختصاص داده‌اند؛ البته با رشد مشارکتی که در دانشگاه‌ها و مدارس از سوی زنان در جریان است، می‌توان آینده‌ای امیدوارکننده‌تر برای آنها انتظار داشت؛ اما این در حالی است که هنوز راه‌های باقیمانده برای رسیدن به یک تعادل پایدار بسیار است.
«رابرت ژارویک» معتقد است که مدیران، رویاپردازانی‌اند که می‌توانند بدون توجه به موانع سر راهشان، بر ترسشان غلبه کنند. در اینجا می‌خواهیم برخی دیگر از ویژگی‌های زنان موفق در دنیای تجارت را با هم مرور کنیم:

۱. خودشناسی. برای پیدا کردن بهترین راه حل یا برای تعیین هدف‌هایی که می‌تواند به بهترین نحو ارضاکننده ذهن کنجکاو شما باشد، باید شناخت درستی از خودتان پیدا کرده باشید. چگونه خودتان را بشناسید؟ با طالع بینی می‌توانید خودتان و آینده‌تان را ببینید! «نه». یک فرد دانا و قابل اعتماد از اطرافتان پیدا کنید. او می‌تواند شما را نقد کند و به خودتان بشناساند.

۲. از اینکه از قافله عقب بمانید نترسید، ولی آگاه باشید که مسیرتان را از دست ندهید. زنانی که مدیران موفقی در تجارت هستند، به خوبی می‌دانند که قطعات پازل زندگی را چگونه کنار هم هماهنگ کنند. یکی از مشکلاتی که زنان بیشتر با آن سر و کار دارند دوران بارداری و همچنین تربیت فرزندان است. خوشبختانه با رشد روزافزون توجه جامعه به مادران شاغل، این مشکلات کمرنگ‌تر می‌شود؛ ولی نمی‌توانیم انتظار محو شدن آنها را داشته باشیم. به همین دلیل بهتر است برای رسیدن به همه کارهایمان، برنامه‌ریزی مناسب داشته باشیم. برای مدیریت کارمندان می‌توانیم وظایف کارمندان را به درستی مشخص کنیم. با یک برنامه مدون می‌توانیم در مدت کوتاهی امور شرکت را به روال خود برگردانیم.

۳. کمک بگیرید. مشکل دیگر پیش روی زنان، کارهای خانه است، آنهاوقت کمی برای مدیریت خانه خواهند داشت. اگر می‌خواهید حرفه خودتان را در کنار آرامش خانه داشته باشید می‌توانید از کمک شرکت‌های خدماتی استفاده کنید. کارهایی مانند نظافت، می‌تواند بسیاری از انرژی و وقت شما را تلف کند. به دیگران گوش نکنید! سلامت روانی شما از همه چیز مهم‌تر است. در گفت‌وگوی اخیرم با یکی از مدیران زن با سابقه، او به این نکته اذعان داشت که «در سال‌های اول کارم، نمی‌توانستم پس‌انداز کنم؛ چراکه تمام درآمدم را صرف هزینه‌های خانه و فردی می‌کردم که از فرزندانم نگهداری می‌کرد. ولی ازآنجاکه این روش به من آزادی عمل بیشتر و اجازه تمرکز قوی‌تر روی کارم داد، توانستم با موفقیتی که در کارم به دست آورده‌ام تمام سرمایه‌های ذخیره‌نشده را جبران کنم.»

۴. گام‌هایتان را با دقت بردارید. بارها شنیده‌ایم که برای موفق شدن باید قدم اول را درست بردارید. حواستان باشد؛ عنوان شغل، مسوولیت کاری و حتی درآمدتان می‌تواند روی آینده شما تاثیرگذار باشد. جایی را انتخاب کنید که دقیقا برای آن ساخته شده‌اید و در مسیر هدف شما قرار دارد.
۵. منتظر معجزه نباشید. دنیای تجارت مثل مدرسه نیست. کسی به شما نمی‌گوید چه بکنید و چه نکنید. تحقیقات نشان می‌دهد که اغلب زنان تمایل دارند که کسی بیاید و از آنها به خاطر کار خوبشان تشکر کرده و حکم ترفیعشان را تقدیم کند. برای موفقیت منتظر این نباشید که کسی استعدادهایتان را بیابد. برای رسیدن به هدف خیز بردارید و حرکت را شروع کنید.

۶. مافیای خودتان را بسازید. شاید به این اندازه سنگین نه! ولی شبکه‌ای از ارتباطات را که به کمک آن بتوانید از اوضاع داخل شرکت باخبر شوید تشکیل دهید. با همکارانتان که قرار است با هم پله‌های ترقی را طی کنید ارتباط مثبت و متقابل داشته باشید تا هم از اطلاعات بی خبر نمانید و هم بتوانید از افکار آنها استفاده کنید.

۷. معامله کردن مهارت می‌خواهد. پیش بردن یک معامله کاری، نقش بسیار مهمی در موفقیت دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که زن‌ها مهارت کمتری در جهت دادن به روند یک معامله دارند. مدیران موفق می‌دانند که بحث حرفه‌ای در معامله، یک اثر دوست‌داشتنی در عدد حساب بانکی‌شان دارد. سوزان کابررا، Susan Cabrera، محقق موسسه مدیریتی جانسون، به تحقیقی اشاره می‌کند که نشان می‌دهد تنها ۷ درصد از زنان برای حقوق بیشتر اعتراض می‌کنند و این درحالی است که ۵۷ درصد مردان این کار را انجام می‌دهند. نتیجه؟ حقوق مردان ۶/۷ درصد از زنان بیشتر است.

۸. نقشه‌های طولانی مدت نکشید. مدیران موفق معتقدند که موفقیت‌های بزرگ با تغییرات کوچک اتفاق می‌افتند. برای دهه‌های زندگی‌تان نقشه نریزید! قدم به قدم پیش بروید و سعی کنید انرژیتان را با توقعات منطقی برای قدم‌های بعدی حفظ کنید.

۹. داشتن مدرک MBA. دو سال از عمرتان را به بهترین نحو بگذرانید. این مدرک می‌تواند تجربه‌های مدیریتی بسیار قدرتمندی را در زمان کوتاه و در قالب یک مجموعه درس‌های مدون در اختیارتان بگذارد که هرگز در کارتان نمی‌توانید آنها را به دست آورید.
درآخر باید گفت مردان نیز می‌توانند از ویژگی‌های گفته شده نکته‌برداری کنند! زیرا تمام مواردی که در بالا گفته شد می‌تواند در روند رشد کاری آنها هم موثر باشد. در دنیای تجارت بسیاری از کلیشه‌های جنسیتی رو به برداشته شدن گذاشته است. از این رو می‌توانیم امیدوار باشیم که با یک روش مستقل از مرد یا زن بودن، بتوانیم موفقیت را ازآن خودمان کنیم.